Για πρώτη φορά φέτος το ΥΠ.Π.Ε.Θ. θέσπισε ένα νέο θεσμό στα Γυμνάσια, τη θεματική εβδομάδα, με τρεις θεματικές ενότητες:

α) Διατροφή και ποιότητα ζωής,

β) Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων,

γ) Έμφυλες ταυτότητες.

Στη διάρκειά της διοργανώνονται σε κάθε Γυμνάσιο ενημερωτικές δράσεις τόσο για τους μαθητές, όσο και για τους γονείς.

Η Διευθύντρια, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές του Γυμνασίου Λευκοπηγής ευχαριστούν θερμά το Σύλλογο Ατόμων με Αναπηρία Π.Ε. Κοζάνης και ιδιαιτέρως τον κ. Μ. Μήγγο και Γ. Κατσανίκο για την τιμή που μας έκαναν να συμμετάσχουν σε εκδήλωση του Σχολείου μας.

Η εκδήλωση με τίτλο «Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας. Αθλητισμός ? Δικαίωμα για όλους» οργανώθηκε από τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας Ι. Φαρμάκη στο πλαίσιο της 3ης Πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2016.