Mαθητές και καθηγητές του Γυμνασίου μας, στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου στη δράση Let?s do it Greece, πραγματοποίησαν στις 29 Μαρτίου καθαρισμό στον αύλειο χώρο του σχολείου και στο εξωκκλήσι του Αγίου Παντελεήμονα.

Η προσπάθεια και το αποτέλεσμα δικαίωσε όλους.

Ραντεβού του χρόνου!

Η εαρινή ισημερία τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017 σηματοδοτεί την αρχή της άνοιξης. Την ημέρα αυτή ο Ήλιος βρίσκεται κάθετα πάνω από τον ισημερινό της Γης και η διάρκεια της ημέρας είναι περίπου ίση με της νύχτας.

Η δράση με τίτλο: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» έδωσε την ευκαιρία σε μαθητές από σχολεία όλης της Ελλάδας να υπολογίσουν την ακτίνα της Γης, επαναλαμβάνοντας το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη. Βασικός στόχος της δράσης είναι η ανάδειξη του πειράματος ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας, μέσα από την συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες.

Την Πέμπτη 25-5-2017 στο Ίδρυμα «Μ. Κακογιάννης» στην Αθήνα το Γυμνάσιο Λευκοπηγής παρέλαβε σε μια σεμνή τελετή το 1ο βραβείο στην κατηγορία Μουσική Επένδυση για την ταινία του «Τα δεσμά». Το βραβείο απονεμήθηκε για τη συμμετοχή  και τη διάκριση του Σχολείου στον 7ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους «Cinema? διάβασες;», ανάμεσα σε πάνω από 300 σχολεία από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος των Καθηγητών συγχαίρουν θερμά την ομάδα της Β΄ Γυμνασίου για το βραβείο που απέσπασε, μοναδικό στην περιφέρεια της Δ. Μακεδονίας, και εύχονται να συνεχιστούν οι διακρίσεις και στο μέλλον.

Συνεχίστηκαν και φέτος από το Γραφείο Εντεταλμένου Συμβούλου Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Δυτ. Μακεδονίας κ. Ηλία Κάτανα στο πλαίσιο σχεδιασμού 2015-20 οι δράσεις προστασίας του περιβάλλοντος.

Στόχος η δημιουργία μικρών αλσυλλίων στους οικισμούς των τοπικών κοινοτήτων, ώστε οι νέες γενιές να συμβάλουν σε μια πλούσια περιβαλλοντική κληρονομιά.

Με αφορμή αυτή τη δράση την Τρίτη 2-5-2017 πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και καθηγητών του Γυμνασίου δεντροφύτευση σε συγκεκριμένη τοποθεσία στη Λευκοπηγή.