Για πρώτη φορά φέτος το ΥΠ.Π.Ε.Θ. θέσπισε ένα νέο θεσμό στα Γυμνάσια, τη θεματική εβδομάδα, με τρεις θεματικές ενότητες:

α) Διατροφή και ποιότητα ζωής,

β) Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων,

γ) Έμφυλες ταυτότητες.

Στη διάρκειά της διοργανώνονται σε κάθε Γυμνάσιο ενημερωτικές δράσεις τόσο για τους μαθητές, όσο και για τους γονείς.

Είναι μια καινοτόμος δράση που στόχο έχει το σχολείο να έχει τη χρονική και θεσμική δυνατότητα να ανασχεδιάζει το εκπαιδευτικό του έργο, να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, να συνεργάζεται και να υποστηρίζει τα μέλη του.

Το σχολείο οφείλει να είναι « ανοιχτό » στους προβληματισμούς της κοινωνίας, δημοκρατικό και συμμετοχικό.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό διαθέτει τα εχέγγυα και επιδιώκει την παιδαγωγική ελευθερία στην άσκηση του ρόλου του.

Η καινοτομία της θεματικής εβδομάδας πηγάζει από το όραμα δημιουργίας ενός υγιούς και ανεκτικού σχολικού κλίματος σε κάθε σχολείο, δηλαδή στη διαμόρφωση ενός πλέγματος σχέσεων ανάμεσα στα μέλη της σχολικής κοινότητας (συμπεριλαμβανομένων και των γονέων) με τους μαθητές και τις μαθήτριες στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος, ενός πλέγματος προστασίας τους και προετοιμασίας τους για ένα καλύτερο μέλλον ως σκεπτόμενα άτομα και ενεργοί πολίτες.

Στο Γυμνάσιο Λευκοπηγής η θεματική εβδομάδα πραγματοποιήθηκε την πρώτη εβδομάδα του Μαΐου 2017. Οι μαθητές όχι μόνο ενημερώθηκαν στο πλαίσιο του διδακτικού προγράμματος από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου για τους σχετικούς άξονες, αλλά και από ειδικούς ομιλητές.

Στο πλαίσιο ενημερώσεων της θεματικής εβδομάδας καλέσαμε

α) τον πανοσιολ. αρχιμανδρίτη π. Αυγουστίνο Μύρου να μας ενημερώσει για το θέμα: «Οι αρμονικές σχέσεις ανάμεσα στα μέλη της σχολικής κοινότητας και η σύνδεση με σωστά αυθεντικά πρότυπα, ως προστατευτικοί παράγοντες στον κίνδυνο εθισμού και εξαρτήσεων των εφήβων»,

β) την κ. Δρογούτη Παρασκευή που μας ενημέρωσε σχετικά με τις «εξαρτήσεις από το κάπνισμα, το αλκοόλ, τα ναρκωτικά»,

γ) τον κ. Ουσταγιαννίδη Παντελή, Αστυνόμο Α΄ του Τμήματος Ασφάλειας Κοζάνης για την «Ασφάλεια στο διαδίκτυο».

Πραγματοποιήθηκε επίσης ανοιχτή εκδήλωση και για τους γονείς στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Τοπικής Κοινότητας Λευκοπηγής την Πέμπτη 4-5-17 από  τον πανοσιολ. αρχιμανδρίτη π. Αυγουστίνο Μύρου  με θέμα «Ο ρόλος της οικογένειας στην πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων των σύγχρονων εφήβων».

Οφείλουμε θερμές ευχαριστίες στον Πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας κ. Ευάγγελο Ζαμίχο, για την παραχώρηση της αίθουσας, καθώς και στους κατοίκους της περιοχής που ανταποκρίθηκαν με θέρμη στο κάλεσμά μας.

Τόσο οι μαθητές, όσο και οι γονείς αποκόμισαν πλούσιες γνώσεις και εμπειρίες και όλοι ευελπιστούμε σε μια επίσης επιτυχημένη επόμενη Θεματική Εβδομάδα.