Οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας στο πλαίσιο πολιτιστικού προγράμματος ασχολήθηκαν με τον ρόλο του αρχαίου Νεκρομαντείου που βρίσκεται στην περιοχή του Αχέροντα. Επισκέφθηκαν το Νεκρομαντείο και δημιούργησαν ένα ντοκιμαντέρ και μία παρουσίαση PowerPoint.

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (Οδοιπορικό στον Αχέροντα.pptx)Οδοιπορικό στον Αχέροντα.pptx 8239 kB

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Λευκοπηγής συγχαίρουν τις φιλολόγους καθηγήτριες Κουκίδου Γεωργία και Μόσχου Βασιλική, καθώς και τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου για το 1ο βραβείο Ιστορίας που έλαβε η ομάδα τους στο Διαγωνισμό που διοργάνωσε το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα για τα Γυμνάσια όλων των νομών της Μακεδονίας.

Το θέμα της βραβευμένης εργασίας είναι: «Η επαναστατική  δραστηριότητα του Ελληνισμού στο χώρο της Μακεδονίας ? Η επανάσταση του 1878 στον Μπούρινο Κοζάνης».

Η τελετή βράβευσης έγινε στις 18-6-2015 στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα στη Θεσσαλονίκη.