Συνεχίστηκαν και φέτος από το Γραφείο Εντεταλμένου Συμβούλου Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Δυτ. Μακεδονίας κ. Ηλία Κάτανα στο πλαίσιο σχεδιασμού 2015-20 οι δράσεις προστασίας του περιβάλλοντος.

Στόχος η δημιουργία μικρών αλσυλλίων στους οικισμούς των τοπικών κοινοτήτων, ώστε οι νέες γενιές να συμβάλουν σε μια πλούσια περιβαλλοντική κληρονομιά.

Με αφορμή αυτή τη δράση την Τρίτη 2-5-2017 πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και καθηγητών του Γυμνασίου δεντροφύτευση σε συγκεκριμένη τοποθεσία στη Λευκοπηγή.

Η δράση αυτή έγινε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και χαρά και κατάφερε να αναδείξει το φυσικό περιβάλλον και πέτυχε τους στόχους μιας διασκεδαστικής περιβαλλοντικής δράσης σαν τη συγκεκριμένη. Οι στόχοι αυτοί έχουν να κάνουν κυρίως με την εκπαίδευση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος, αλλά και την αναγέννησή του που είναι ένας απ? τους κυριότερους παράγοντες διατήρησης του κλίματός μας.

Η ημέρα αυτή έδωσε στους μαθητές του σχολείου το μήνυμα της προσφοράς στο περιβάλλον και στο κοινωνικό σύνολο, που αποτελεί προέκταση του σχολείου.

Η δράση αυτή υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας, την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου ? Δυτικής Μακεδονίας και την Τοπική Κοινότητα.